Author Topic: gume - nove, polovne - komentari i preporuke  (Read 9020 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bokilic

• Forumas u usponu
  • **
    • hd883
  • Grad: pazova
Odg: gume - nove, polovne - komentari i preporuke
« Reply #15 on: 09 June, 2010, 10:03:54 »
sve je to lepo,ali u srbiji zemlji cuda..
75e plocice,50e ulja filteri,15 do 20 e svecice, 50e ruka majstora,registracija,pa jos i gume,,sa nekim platama nemozes ni pa litra benzina da priustis,a da nepricam o nekom kvaru ili jos nekim vecim servisima,  pa jois da uvrstis i dve gume,ja se zadnjih 15tak god vozim na polovnjace,i nista mi nefali,ko zna da vozi i svestak je svojih mogucnosti na doticnom motoru moze da vozi i na zicama,dzaba novih guma kad su pola vozaca motorcikla  neiskusni...
lepo je imati nove gume,nov motor,ali to nemoze svako sebi da priusti,meni je trenutno na suzukiju i prednja i zadnja polovna,pa sam ga tero i 270,i obara se dokle se moze,po lepom vremenu se lepo i ugreje znam mu granicu i to je to,ja za njega da dam 200e za gume nemam,radije cu da ih potrosim na benzin plin,ulje i filtere... :)

Offline NikolaCruss

• Administrator
  • It's simple - Ride or Hide
    • Motor: u tranziciji...
  • Grad: Beograd
« Reply #16 on: 09 June, 2010, 15:43:03 »
Iznosim svoj licni stav po tom pitanju. Mislim da ovde mesamo babe i zabe. Naravno da svako ima pravo na svoje misljenje. Ima ljdi koji vole da se rvu sa lavovima, ima ljud koji vole da rade ovo ili ono, ali mi ovde odgovaramo konkretnim ljudima na konkretno pitanje.

Dakle, ako pricamo o tome sta je pametno i sta nije, slozimo se u jednom: presudan uticaj na bezbednost motocikliste ima ispravnost kocnica, kvalitet guma i tu mislim da nema kompromisa. I naravno oprema na motociklisti. Dakle, pricati da ako nemas kinte, jebiga stavi sta bilo ja mislim da je jako neodgovorno. Primenjivati taj sistem je licna stvar, al;i tako savetovati druge, mislim da nije ok. Jer ako nemas kinte koliko si nabrojao, tj. 200 e za periodicno odrzavanje elementarne bezbednosti motocikla, brale, jbg, nemoj da ga vozis! Jer tako kad se postavi, ispade da je prosto osnovna stvar voziti motor i tacka! Bez obzira na cenu! (zdravlje, zivot). Nemoj da preterujemo, ovo citaju i nesikusni motoristi, klinci, ni sam nesto ne cvetam od iskustva, ali ima dece koja su tek kupila motor.

Dakle, postoji osnovni princip sta je bezbedan motocikl. Sta je osnovno. A to su ispravne gume, ispravne kocnice. To sto je neko mehanicar pa zna da proceni koja je polovnjaca bolja, koje plocice imaju jos dovoljno mesa, ne znaci da svi treba tako da rade.

Treb aipak malo povesti racuna o tome sta se savetuje u ovako ozbiljnim temama.
A good friend will come and bail you out of jail...but a true friend will be sitting next to you saying........."Damn..We F*cked Up"

Offline bokilic

• Forumas u usponu
  • **
    • hd883
  • Grad: pazova
« Reply #17 on: 09 June, 2010, 16:09:34 »
da upravu si,,nemojte da stavljate polovne gume,nemojte da vozite polovne motore,ako para nemate sedite kuci i gledajte kako burzoazija pisa na sirotinju u pokretu..
a tema nije ozbiljna,ozbiljna tema je kupiti novu gumu ..a kad se vec pita,eto i da se zna,,,moze i polovna ako je dobra,a za informaciju znam i za  x  slucajeva gde su ljudi kupovali nove gume a skidali stare koje su bile svezije proizvodnje...
na kraj krajeva ko ima kupice novo nece ni da pita,ko nema kupice polovno .

Offline dr_gubi

• Global Moderator
  • www.digitelservistelefona.com
    • BMW R1100S
« Reply #18 on: 09 June, 2010, 16:22:03 »
na kraj krajeva ko ima kupice novo nece ni da pita,ko nema kupice polovno .

Slazem se u potpunosti ....
Znamo sta znamo ali znamo li sta ne znamo?

REVOLUTION

• Guest
« Reply #19 on: 09 June, 2010, 21:48:14 »
Moj recnik je SRPSKI i koristim ga u punom obimu, tako da tu dolaze u obzir i kovanice koje se nalaze u VUJAKLIJI. E to sto neki misle da postoji prigodniji nacin da senesto kaze, ja njima ne branim da koriste svoj nacin.
Moj pokusaj je da objasnim bratiji kako ne treba sebe lisavati zadovoljstva zarad bezbednosti, jer potpisujem da nijedan motorciklista nije poginuo zato sto mu je pukla guma (naravno ne racunamo one sto idu 300, ali njima je i onako svejedno), a znam mnoge koji su imali ful opremu, nov motor i nove gume, pa im to nije pomoglo da dozive drugu godinu na motoru, a ja jadan sa celavim gumama preziveh i dvadest i neku.
Motor na putu ne drze gume vec vozac, a kaciga ne cuva glavu vec pomaze da kukci ne ulecu u oci. Ja sam promeni tridesetak motora u zivotu (da, par komada godisnje u sretna vremena hiperinflacije) i znam motorcikliste koji sada imaju po 50.. godina (ne bih da nabrajam), i u zivotu nisu kupili novu gumu....a zivi....
Ja sam pre svega motorciklista, vise u nekom Brit fazonu, a manje u americkom, i smatram motorciklom ne svojim nacinom zivota, vec svojim zadovoljstvom koje praktikujem u slobodno vreme kojega retko imam.

Offline vukan

• Global Moderator
« Reply #20 on: 10 June, 2010, 09:27:47 »
Svako neka vozi ono sto moze da ostvari. Neko moze da vozi nov motor, neko polovan. Ali kada se bira polovan, ne uzima se neki krs sa neispravnim kocnicama, naravno. Isto tako ni polovnu gumu koja je sasvim izlizana i prematora. S.ebani smo ekonomski pa moramo da se postapamo jer volimo voznju.

Vozim motor star 22 godine, svidjaju mi se i noviji, naravno, ali morace da saceka jer jednostavno nemam. Do pre meseca dana nisam imao ni za nove gume ali sad sam resen da i sledece budu nove, bice valjda za toliko.

Najbolje je novo ali kad nemas.... Mislim da su u pravu i jedni i drugi i svi se srecu na drumu, svi voze, neko opustenije, neko opreznije. A neko i ludacki ali njemu ne pomaze ni nova guma.

I bez vredjanja molim!

P.S.
Kako se ono kaze: jedino Srbi znaju da u gumi postoji zica, napolju nemaju pojma o tome!  ;D

Offline kepo

• Forumas pocetnik
  • *
« Reply #21 on: 13 June, 2010, 13:54:12 »
« Last Edit: 13 June, 2010, 14:02:11 by vukan »

Offline vukan

• Global Moderator
« Reply #22 on: 13 June, 2010, 13:57:44 »
Znam ljude kojima je pukla i poptuno nova guma... ipak su to sve srpski drumovi  :(

A sto nije nosio Kacigu/opremu, to je posebna prica.

Offline kepo

• Forumas pocetnik
  • *
« Reply #23 on: 13 June, 2010, 14:00:38 »
Znam i ja coveka koji je sa 160 pao u bikiniju, i samo se oljustio.

Offline raptors

• Global Moderator
    • "viljuska"...al' na kardan!
« Reply #24 on: 13 June, 2010, 14:35:41 »
 Malko smo odlutali... ;)

Da se sad ne luta, svi mi znamo da je nova guma - nova! I potpuno je ne bitno da li je motor juce "sisao" s trake ili je vec "odsluzio vojsku" guma je nesto sto nas drzi na putu. Na stranu vozacke sposobnosti...
  Ako vec svesno kupujes polovnu gumu...MORAS da budes svestan da ides bilo gde, sa vecom dozom rezerve, opreznosti. Popusti gas i sve ok. Nema problema..
  Nova guma, tu nema sta da se komentarise. Ona je nova i kao takva u potpunosti eliminises eventulane rezerve i popustanja gasa. Sedi i vozi...
 Finansijski momenat...imas pare, kupices novo. Trenutno nemas pare, kupices polovno + pojacana doza opreznosti i to je to...
...bice dobar ovaj dan!!!

Offline johnynovak

• Forumas gotivac
    • pesak
« Reply #25 on: 14 June, 2010, 12:49:04 »
Nemoj da preterujemo, ovo citaju i nesikusni motoristi, klinci, ni sam nesto ne cvetam od iskustva, ali ima dece koja su tek kupila motor.

upravo zbog toga sam i pokrenuo temu, upravo ti klinci i neiskusni motoristi iscitavaju teme na forumima i tragaju za resenjem svog problema
niko ne spori da treba uzeti novo ali dosta ljudi zeli da vozi motor ali nema dovoljno para da pored osnovnog odrzavanja plati novi set guma od 150 do 300e sto su neke prosecne cene za kvalitetne gume, zato bolje da napisemo sta treba gledati kod gume cak i kod nove.
recimo ono DOT, mekocu gume, vrstu sare, iskustva sa odredjenim modelima guma, sto novim sto polovnim
« Last Edit: 14 June, 2010, 15:12:53 by johnynovak »
gulije extreme team

Offline kepo

• Forumas pocetnik
  • *
« Reply #26 on: 14 June, 2010, 14:07:59 »
Za novu gumu se mora imati novac, totalna je nebuloza kupovati polovne gume.
Smanji kubikazu, kupi jeftini motor, stariji, al gume moras imati.
A taj koji je kupio motor od par hiljada eura a nema za gume 150eur, taj nije normalan.
Ili vozi matoru hiljadarku i placa debeo reket drzavi, trosi 10 lit, itd.... a nema za gume!  Smejurija!!!!!
To je nas mentalitet, a ne nesto trece, cetvrto, ...

Offline johnynovak

• Forumas gotivac
    • pesak
« Reply #27 on: 14 June, 2010, 15:12:33 »
kepo ako cemo tom logikom onda ajd da kazemo da se mora imati para za nov motor, jer ne bi smeli da uzimamo polovan motor, ko zna kako je vozen, kako je odrzavan, moze klip da zakuca pa da padnemo u sred voznje pri brzini od 140kmh ili vise.
znam da imas godine iskustva u voznji motora i po putu i van njega, pa bih te molio da napises tvoja iskustva sa raznim modelima guma koje si vozio
gulije extreme team

Offline Vlajko

• Forumas pocetnik
  • *
« Reply #28 on: 14 June, 2010, 16:56:55 »
Svako ima svoju politiku i balansira kako moze..
U prpduzetku Pancevackog  buvljaka ima lik odlicne polovne gume..2-3 crvene i uglavnom su dobre polovnjace..Lik je i bajker pa prvo pita koji motor vozis pa dimenziju..
Nova je sigurno i najbolja, i cinimi se Mata iz Mladenovca ima najbolju ponudu..Za moje magare prednja miselinka 87 e..
Ako treba nekom, da stavim telefone.Pozz 8)

Offline Popsy

• Forumas u usponu
  • **
  • Come to the dark side. We have cookies...
« Reply #29 on: 14 June, 2010, 17:33:56 »
U pravu je Kepo... a sad ću to da izelaboriram... sa svojim iskustvom 8 meseci voznje motora i malo više vožnje kolima...

Sa kolima sam uvek imao neke tugaljive gume i kupovao sam polovne (mada sam znao gde kupujem a da nisu ni bajate ni reparirane - u Sremčici kod okretnice). i iskustvo je bilo vrlo zadovoljavajuće (doduše jednom su mi na kolima koja sam kupio bile neke gume stare milion godina koje su se pretvorile u plastiku.... pošto mi je žao bilo da ih bacim a znao sam da su neupotrebljive onda sam pravio "krofne" i potpisivao se kao lud (mercedes 190)).

Onda sam jednom prilikom kupio nove Trigrice i bio odusevljen... problem je što se menja stil vožnje sa promenom guma, a ja gumama nikad nisam verovao... i kad sam imao slikove i kad sam imao dobre gume uvek sam ostavljao ogromnu marginu jel uvek ocekujem da me guma proda...

Sa motorom sam imao sreću da je prethodni vlasnik presao 3-5.000 km u pitanju su Haidenau K60 i vrlo verovatno će biti moj sledeći izbor ponovo  ;D ;D ;D 

U svakom slučaju čovek treba da teži i da napravi sebi naviku da kupuje nove gume (ja sam došao iz krajnjosti polovnih guma) ali ako čovek nije u mogućnosti da kupi novu gumu bolje da kupi polovnu nego da se taljiga na ćelavsonu ali nek obrati pažnju na par stvari kod polovne gume
  • godište gume (u narodu poznatije kao DOT  ;D )
  • mekoća gume - ukoliko je guma tvrda iako ima šaru duboku 7cm prođite dalje

ps. Polovna guma koju je Ćure uzeo pred Kotlinu 2010 je takva da bi je i ja uzeo bez razmišljanja (vidi se da je prešla 300-500km i da je sveža)

uf al se raspisah  ;)
Never underestimate the power of the dark side ...
http://www.millan.net/minimations/smileys/vader.gif